Wicepremier Gowin na otwarciu „Mieszkań Plus” w Jarocinie

Kolejne mieszkania wybudowane w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus” zostały dziś oficjalnie oddane do użytku. W uroczystości, która odbyła się w Jarocinie uczestniczył wicepremier Jarosław Gowin.

Osiedle przy ul. Leszczyce w Jarocinie to trzecia – ostatnia lokalizacja mieszkań, które powstały w gminie Jarocin w ramach programu „Mieszkanie Plus”. 42 mieszkania dołączyły do oddanych wcześniej 96 lokali w Siedleminie i 120 w Jarocinie, przy ul. Siedlemińskiej. Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego jest w trakcie budowy kolejnych 108 mieszkań w Jarocinie. Chętnych na mieszkania jest jednak znacznie więcej. Gmina szuka następnych lokalizacji i możliwości budowy dalszych lokali, bo już teraz złożonych jest 1300 wniosków na nowe mieszkania. Nie ma się co dziwić, bo mieszkania są tanie, a ich standard – bardzo dobry. Lokale są wykończone „pod klucz” z panelami na podłogach, łazienką wykończoną płytkami i białą armaturą, kuchnią z płytkami na podłodze i ścianach, a nawet z zamontowaną szafką ze zlewozmywakiem i kuchenką gazową. Lokatorzy muszą tylko urządzić mieszkanie i natychmiast mogą w nim zamieszkać. – Wybudowaliśmy te mieszkania w bardzo dobrej jakości, możecie Państwo obejść, zobaczyć, dotknąć. Mieszkańcy za dobrą jakość płacą znacznie niższą cenę niż do tej pory. Ten program ma służyć mieszkańcom i jak, widać, dobrze im służy – mówił podczas uroczystości na ul. Leszczyce w Jarocinie Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina. Dwu- i trzypokojowe lokale mają powierzchnię 36 i 55 m kwadratowych. Cena metra kwadratowego za wynajem mieszkania wynosi 11 zł w Siedleminie i 12 zł w Jarocinie.

Lokalizacja inwestycji na ul. Leszczyce nie była przypadkowa. – Została wybrana, żeby ożywić tę część miasta, zrewitalizować ją, bo jak tutaj wyglądało, to Państwo widzieliście podczas inauguracji budowy tych mieszkań. Praktycznie w drodze stał stary, sypiący się  budynek, którego już tu nie ma, a sąsiedni budynek został pięknie odrestaurowany. Dziś stoją tu jeszcze dwa nowe szeregowce z pięknymi mieszkaniami. Jeżeli ktoś tu był dwa lata temu i teraz, nie poznałby tego miejsca – mówił burmistrz Pawlicki.

Wykonawcą zadania była lokalna firma PBH Stanisław Hadrzyński. – Najlepiej jak wykonują to firmy lokalne, bo robią to dobrze i tanio. Jesteśmy bardzo zadowoleni z jakości, a przede wszystkim ci mieszkańcy, którzy tu mieszkają, są zadowoleni. Jeżeli rząd współpracuje z samorządem, tak jak w Jarocinie, to można robić rzeczy wielkie – podkreślał Adam Pawlicki. Gmina Jarocin to pierwszy w Polsce samorząd, który wybudował mieszkania w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Pierwsze mieszkania oddane zostały w kwietniu tego roku w Siedleminie. – Bez współpracy rządu i samorządu, nie byłoby tego projektu – podkreślał burmistrz Jarocina.

Uroczystość przypieczętowana została przecięciem wstęgi oraz poświęceniem nowego osiedla.

Tradycją uroczystego oddania do użyku nowych osiedli jest wręczenie pamiątkowych płaskorzeźb, przedstawiających mieszkania wybudowane w ramach programu „Mieszkanie Plus”. Każda z tych płaskorzeźb, wykonanych przez lokalnego artystę, przedstawia obraz oddawanego właśnie osiedla. Jerzy Wolski, prezes Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego wręczył dziś pamiątki na ręce: wicepremiera Jarosława Gowina, senatora Andrzeja Wojtyły, przewodniczącego Rady Miejskiej w Jarocinie – Rajmunda Banaszyńskiego i burmistrza Jarocina, Adama Pawlickiego.

Jarosław Gowin, wicepremier RP

My ministrowie, cały rząd możemy realizować swoje projekty dużo skuteczniej wtedy, kiedy mamy partnerów samorządowców, kiedy mamy do czynienia z tak wybitnymi samorządowcami jak pan burmistrz Adam Pawlicki. Tutaj wspólnym wysiłkiem, w 100-lecie odzyskania niepodległości, potrafiliśmy połączyć działania samorządu, przedsiębiorców i rządu. A wszystko to dla dobra polskich rodzin i dobra polskiego społeczeństwa. Chcę bardzo serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy przyłożyli swoje cegiełki, aby powstały te piękne mieszkania, a mieszkańcom chcę życzyć, żeby tutaj żyli szczęśliwie, żeby tutaj dorastały ich dzieci, żeby rodziły się nowe dzieci, bo Wy jesteście przyszłością Polski, bo my: czy pan burmistrz, czy ja, czy wszyscy „oficjele”, jesteśmy po to, by Wam służyć. I to, że możemy Wam służyć, i to, że czasami przynajmniej udaje nam się to robić skutecznie, to jest największa satysfakcja i największa radość z tego, że pełnimy tę zaszczytną służbę. Jeszcze raz wszystkiego dobrego dla mieszkańców tego osiedla, wszystkiego dobrego dla mieszkańców Jarocina.