Nowe osiedle i droga dojazdowa w Potarzycy oficjalnie otwarte

W poniedziałek (27 czerwca br.) oficjalnie otwarte zostało 78 mieszkań czynszowych, wybudowanych przez Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Potarzycy. Oddano też do użytku drogę wiodącą do nowych mieszkań, którą samorząd gminy Jarocin zrealizował przy udziale rządowych środków pozyskanych w ramach programu „Polski Ład”.

Potarzyca to świetne miejsce do zamieszkania. Lokatorzy, szczególnie rodziny z dziećmi, w pobliżu mają do dyspozycji przedszkole i wspaniale wyposażoną szkołę, która może poszczycić się własnym planetarium. Bardzo dobre warunki do uprawiania sportów stwarzają boisko i sala gimnastyczna. Dzięki wsparciu gminy wybudowana została też droga prowadząca do nowego osiedla. Na jej wykonanie Gmina Jarocin pozyskała 1 805 000 zł w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu #PolskiŁad. Wybudowany został także: ciąg pieszo-rowerowy, odwodnienie, oświetlenie LED i miejsca parkingowe.

Biorący udział w uroczystym otwarciu inwestycji przedstawiciele władz centralnych i parlamentarzyści byli pod wrażeniem standardu nowych lokali czynszowych. Do dyspozycji lokatorów oddano dwu- i trzypokojowe lokale, o powierzchni 35 m2 lub 55 m2 wykończone „pod klucz”.  
 
Uroczystego przecięcia wstęgi, przy dźwiękach kapeli Zespołu Folklorystycznego „Snutki” z Potarzycy, dokonali (na zdjęciu od lewej): Jerzy Wolski – prezes JTBS, burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki,  poseł Dariusz Olszewski, minister Edward Siarka – sekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowiska oraz sołtys Potarzycy – Tomasz Radomski.

Powstałe w Potarzycy osiedle jest kontynuacją programu budowy mieszkań czynszowych, realizowanego od kilku lat w gminie Jarocin. Pierwsze mieszkania wybudowane w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus” powstały w 2018 roku w Siedleminie, kolejne w Jarocinie.
Dziś w gminie Jarocin wybudowano 444 mieszkania czynszowe, a plany inwestycyjne na budowę następnych lokali są dalece zaawansowane. JTBS zamierza budować je w Witaszycach, Roszkowie i Mieszkowie (w sumie 100) oraz inwestować w odnawialne źródła energii.

Kilka tygodni temu, podczas Międzynarodowego Forum Gospodarczego, Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego uzyskało tytuł Lidera Gospodarki Regionalnej 2022 roku. Nagrodę przyznano właśnie za osiągnięcia w budowie mieszkań czynszowych. – Doceniono także to, że oprócz nakładów na budowę mieszkań, nasza spółka przeznacza ogromne środki finansowe na odnowienie i modernizację starych zasobów, rewitalizację kamieniczek – podkreśla Jerzy Wolski, prezes JTBS – Do tej pory wydaliśmy ponad 15 mln zł na wykonanie tego typu zadań. W pełni odnotowaliśmy prawie 80 procent starych zasobów spółki – dodaje prezes Wolski.


 Dzięki budowie mieszkań Jarocin wzbogacił się także o nowych mieszkańców i jest jednym z nielicznych miast w Wielkopolsce, w którym liczba mieszkańców rośnie – z zadowoleniem podkreśla burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. Dodaje jednocześnie, że budowanych mieszkań w gminie Jarocin jest znacznie więcej, bo poza mieszkaniami czynszowymi, powstają także: deweloperskie, chronione i socjalne. – Miasto i gmina rozwijają się m.in. dzięki budowie kolejnych mieszkań. Będziemy je budować, tak długo, jak długo będzie zapotrzebowanie. A ono cały czas jest, o czym świadczy zainteresowanie kolejnymi mieszkaniami, które buduje Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego – podkreśla włodarz gminy.