Otwarto nowe osiedle w Jarocinie

Uroczyste przecięcie wstęgi zwieńczyło oficjalne otwarcie kolejnego nowego osiedle mieszkaniowego, wybudowanego w gminie Jarocin w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Tym razem klucze do nowych mieszkań otrzymało 120 rodzin.

Jarocin był pierwszym w Polsce samorządem, który już w grudniu 2016 roku rozpoczął prace budowlane w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Zainaugurowano wówczas budowę 366 mieszkań, usytuowanych w trzech różnych lokalizacjach na terenie gminy. Wszystkie mieszkania oddane zostaną w ręce lokatorów jeszcze w tym roku. Stopień zaawansowania prac, mierzony ilością oddanych mieszkań, przekroczył już półmetek, a budowa kolejnych lokali jest dalece zaawansowana. – Program budowy mieszkań czynszowych zrodził się w głowie burmistrza Adama Pawlickiego. To był jego pomysł, a my jesteśmy tylko jego realizatorem – mówił podczas uroczystości Jerzy Wolski, prezes spółki Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, realizującej przedsięwzięcie. – Dla mnie osobiście to – najprawdopodobniej – najważniejsza inwestycja, jaką w życiu przeprowadziłem. Jestem z tego dumny, że mogę realizować program, który daje tyle radości mieszkańcom i sprawia, że młode rodziny z dziećmi, często nie mając odpowiednich środków finansowych, mogą zrealizować swoje marzenia o własnym mieszkaniu – mówił prezes Wolski. Jarocin wyróżnia się w Polsce nie tylko tym, że był pierwszą gminą, która zrealizowała rządowy program, ale wyróżnia się tym, że realizuje ten program w sposób ciągły.  Do końca roku pozostało do przekazania 150 lokali w Jarocinie: na ul. Leszczyce oraz przy ul. Siedlemińskiej, w ramach realizacji II etapu zadania. Gmina szuka już lokalizacji dla kolejnych mieszkań. – Program cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że na dziś mamy 1200 wniosków i te wnioski codziennie spływają do naszej spółki – mówił podczas otwarcia osiedla Jerzy Wolski. 

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia tego roku pierwsze w Polsce klucze do „Mieszkań Plus” wręczone zostały w pod jarocińskim Siedleminie. Zamieszkało tam 96 rodzin. Po dwóch miesiącach życiem zaczyna tętnić kolejne nowe osiedle powstałe w ramach rządowego programu. Na ul. Siedlemińską w Jarocinie wprowadza się 120 rodzin. Jeszcze w tym roku do osiedlowej wspólnoty dołączy kolejne 108 rodzin. Ich mieszkania budowane są w bliskim sąsiedztwie, w ramach II etapu inwestycji. By plan zrealizowany został w pełni, także najemcy mieszkań przy ul. Leszczyce, lada moment odbiorą klucze. Lokatorzy obejmują lokale o powierzchni 36 m2 lub  55 m2 wykończone „pod klucz” . Stawki czynszu za najem mieszkania wynoszą odpowiednio 420 zł dla lokalu o powierzchni 36 m2 i 660 zł – dla lokalu o wielkości 55 m2. W pod jarocińskim Siedleminie mieszkania były tańsze i ich wynajem to koszt 385 i 605 zł.

Uroczyste otwarcie osiedla na ul. Siedlemińskiej zwieńczone zostało przecięciem wstęgi, którego dokonali: Zdzisław Wojciechowski – radny Rady Miejskiej w Jarocinie, przewodniczący Rady Miejskiej w Jarocinie – Rajmund Banaszyński, ksiądz dziekan Dariusz Matusiak – proboszcz parafii pw. św. Marcina w Jarocinie, Marcin Błach – Dyrektor Departamentu Mieszkalnictwa w Ministersiwie Inwestycji i Rozwoju, Dorota Stawicka – Dyrektor Wydziału Skarbu Państwa i Nieruchomości, przedstawicielka wojewody wielkopolskiego, burmistrz Jarocina – Adam Pawlicki, Jerzy Wolski – prezes JTBS, Włodzimierz Kocon – wiceprezes BGK. Poświęcenia inwestycji dokonał ksiądz dziekan Dariusz Matusiak – proboszcz parafii pw. św. Marcina w Jarocinie.