Jarocin przyznał pierwsze w Polsce lokale w ramach programu Mieszkanie Plus

9 grudnia burmistrz Jarocina wręczył decyzje o przydziale mieszkań w ramach pilotażu programu Mieszkanie Plus. Pierwsze, spośród 258 rodzin które otrzymały dzisiaj przydziały, wprowadzą się do budynków w Siedleminie już wiosną 2018 roku. Uroczysta gala przekazania decyzji na pierwsze w Polsce lokale w ramach rządowego programu odbyła się w obecności wicepremiera Jarosława Gowina, ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka oraz wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna. Dzisiaj dzień w którym otrzymacie Państwo adres, numer i przydział konkretnego mieszkania. Te kilka najbliższych miesięcy macie po to, aby zorganizować sobie życie, tak by za kilka miesięcy móc rozpocząć je w nowym miejscu – powiedział burmistrz Jarocina Adam Pawlicki,  rozpoczynając uroczystość. – To czas na rozwiązanie umów lub dopełnienie wszelkich formalności w miejscach, w których obecnie przebywacie w Polsce, jak i poza jej granicami. Wracają bowiem do nas rodziny, które wiele lat przebywały poza naszym krajem, a chcą z powrotem osiedlić się w Jarocinie – podkreślił burmistrz Pawlicki. W ślad za tym pierwszy w Polsce przydział na mieszkanie w ramach programu „Mieszkanie Plus”
otrzymał pan Krzysztof Decowski, któremu nowe mieszkanie pozwoli na powrót z emigracji. W imieniu przyszłego najemcy, przebywającego w Wielkiej Brytanii, decyzję odebrała pani Renata Siankowska. – Dajecie dobry przykład i mam nadzieję, że za waszym przykładem pójdą inne samorządy. Niech ten symboliczny przykład rodziny, powracającej z Wielkiej Brytanii do Jarocina, będzie powielany w całej Polsce – zaznaczył w trakcie uroczystości minister Andrzej Adamczyk.

Znaczenie stworzenia godnych warunków mieszkaniowych także w kontekście powrotów Polaków z emigracji podkreślił prezes PiS, Jarosław Kaczyński w liście skierowanym do burmistrza Jarocina, Adama Pawlickiego: Brak  perspektyw na własne lokum był i niestety wciąż jest jedną z głównych przyczyn emigrowania z naszej Ojczyzny młodych ludzi, a także odwlekania decyzji o założeniu rodziny i posiadania dzieci. Ten stan rzeczy chcemy  zmienić. (…) Dzisiejsza uroczystość w Jarocinie napawa optymizmem. Pokazuje, ile można zrobić, jeśli naprawdę się czegoś chce. Jest świadectwem tego, że Polskę można zmieniać na lepsze, że możliwe są programy i inwestycje służące dobru ogółu.

366 mieszkań dzięki współpracy rządu i samorządu

Jarociński projekt „Mieszkanie Plus” realizowany jest w trzech lokalizacjach. W sumie w budowie jest 366 mieszkań. – To największe dzieło w historii Jarocina jeśli chodzi o budownictwo czynszowe, i pewnie jedno z największych w Polsce, było możliwe tylko dzięki współpracy samorządu i rządu. Jest doskonałym przykładem na to, jakie  rezultaty możemy osiągać, jeśli przyświeca nam jeden cel. W tym przypadku było nim dostarczenie możliwości godnego zamieszkania w lokalu o wysokim standardzie i za dobrą cenę. Ten projekt, który my realizujemy  wspólnie z rządem, pokazuje że jest to możliwe – powiedział burmistrz Adam Pawlicki.

Największe osiedle powstanie w Jarocinie przy ul. Siedlemińskiej, gdzie budowanych jest 228 mieszkań. W ramach pierwszego etapu powstaje tu 120 mieszkań, które będą gotowe w kwietniu 2018 roku, a kolejne 108 mieszkań, w drugim etapie inwestycji – do października 2018 roku. W drugiej lokalizacji w mieście – przy ul. Leszczyce trwa budowa 42 lokali. Tutaj prace zakończą się do końca czerwca 2018 r. Z kolei mieszkania w Siedleminie powstaną najszybciej. Klucze najemcom 96 lokali zostaną przekazane już w marcu przyszłego roku. – Program realizowany jest na terenie całej Polski, ale okazało się że jest takie miasto, w którym program jest realizowany szybciej niż gdzie indziej. Tym miastem jest Jarocin. Chciałbym bardzo serdecznie pogratulować wszystkim  mieszkańcom Jarocina, że jesteście państwo liderami w skali całej Polski – podkreślił wicepremier, Jarosław Gowin.

Liczą na samorządy

Formalnie realizacja programu budowy mieszkań czynszowych w gminie Jarocin rozpoczęła się niespełna rok temu. – Program Mieszkanie Plus to wszystkie działania, które mają zlikwidować deficyt mieszkaniowy w Polsce. Dziś z perspektywy dwóch latach mogę powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że liczymy na samorządy, bo to dzięki samorządom będziemy mogli zlikwidować ten deficyt. Pokazuje to ten jarociński dobry przykład. Rok temu podpisaliśmy umowę na pilotaż z samorządem i warto było. Widzimy efekty i wiemy, że możemy budować mieszkania niedrogo – powiedział minister Adamczyk. Przypominamy, że dokładnie 22 grudnia 2016 roku podpisana została umowa z generalnym wykonawcą pierwszego z trzech osiedli w ramach wspólnej inwestycji gminy Jarocin, Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego i Funduszu Municypalnego FIZ AN. Prace budowlane zainaugurowano w Jarocinie przy ul. Leszczyce. – To jest naprawdę pionierski projekt. Do tej pory w Polsce nie mieliśmy do czynienia z przedsięwzięciem polegającym na stworzeniu spółki celowej przy zaangażowaniu funduszu FIZ AN i samorządu, która realizuje tak wielki projekt mieszkaniowy. BGK Nieruchomości, który zarządza tym funduszem inwestycyjnym też bardzo intensywnie pracował, abyśmy mogli  się tutaj spotkać dzisiaj oraz za kolejne 3 miesiące na uroczystości wręczenia kluczy – powiedział wiceprezes BGK, Włodzimierz Kocon.

Standard mieszkań i stawki czynszu

We wszystkich wspomnianych lokalizacjach w szybkim tempie w jarociński krajobraz wpisują się rosnące w górę, piękne szeregowce, a w nich dwu- i trzypokojowe mieszkania dla rodzin z terenu gminy Jarocin. Lokale o metrażach 36 m2 i 55 m2 zostaną wykończone „pod klucz”. Stawki czynszu wyniosą od 11 do 12 zł/m2. Każdy lokal będzie miał indywidualne ogrzewanie. Również liczniki na wodę i prąd będą oddzielne, co lokatorom umożliwi samodzielne rozliczanie się za media.