Jarocin oddaje pierwsze „Mieszkania Plus”

Pierwsze w Polsce osiedle wybudowane w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus” powstało w Siedleminie – wiosce położonej 4 km od Jarocina. To tutaj uroczyście wręczone zostaną symboliczne pierwsze klucze do wymarzonych mieszkań.- To jedna z największych inwestycji, jaką realizujemy, ale też najważniejsza, bo inwestujemy w mieszkańców. Stwarzamy im możliwość lepszego życia w naszej gminie – z zadowoleniem przyznaje burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

Przypomnijmy, że Jarocin był pierwszym w Polsce samorządem, który już w grudniu 2016 roku  rozpoczął prace budowlane w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”.  W ślad za tym na terenie gminy,w trzech lokalizacjach,powstaje 366 mieszkań. Wszystkie mieszkania oddane zostaną do użytku jeszcze w tym roku. W Jarocinie na ul. Leszczyce wykańczane są  42 mieszkania, na ul. Siedlemińskiej praktycznie gotowych jest 120 mieszkań, a kolejne 108 jest w budowie. W Siedleminie, nieopodal Jarocina, właśnie oddawanych jest do użytku 96 lokali.- Od samego początku realizacji projektu, zainteresowanie mieszkaniami było ogromne. Codziennie odwiedzało nas kilkadziesiąt osób – mówi Jerzy Wolski, prezes Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W ciągu ośmiumiesięcy złożono 650 podań. O mieszkania mogły się starać rodziny, które nie miały prawnego tytułu do innego lokalu mieszkalnego w Jarocinie i musiały spełnić kryteria ekonomiczne, umożliwiające terminowe opłacanie czynszu. Preferowane były  rodziny z dziećmi. – Ciekawostką jest to, że wnioski składali nie tylko mieszkańcy gminy Jarocin, ale i mieszkańcy sąsiednich gmin, a nawet sąsiednich województw. Kilka wniosków wpłynęło m.in. od Polaków, którzy wracają z Wielkiej Brytanii, USA a również z Hiszpanii do kraju–informuje prezes Wolski.

9 grudnia 2017 roku odbyło się uroczyste wręczenie decyzji o przyznaniu mieszkań czynszowych. Kilkaset rodzin odebrało na scenie Jarocińskiego Ośrodka Kultury wymarzony dokument. Gościem honorowym uroczystości wręczenia decyzji o przyznaniu lokali był wicepremier Jarosław Gowin. – Jestem bardzo dumny z tego, że mogę uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Jarocin jest pierwszym miastem w Polsce, w którym Program Mieszkanie Plus nabiera konkretnego kształtu. Dzisiaj wręczamy wraz z Panem Burmistrzem przydziały dla pierwszych rodzin. I od razu chcę powiedzieć. To nie jest żadne socjalistyczne rozdawnictwo, bo takie głosy krytyki się pojawiają. Ten program jest oparty na zasadach rynkowych, ale równocześnie rząd we współpracy z samorządem oferuje mieszkania o takim standardzie, ale jednocześnie o takiej cenie, która jest możliwa do udźwignięcia przez przeciętne polskie rodziny – powiedział wówczas wicepremier.

Wszystkie rodziny, które biorą udział w projekcie otrzymują bądź wkrótce otrzymają mieszkania 2-3 pokojowe, o powierzchni 35 m2 lub 55 m2 wykończone pod klucz: ze stolarką okienną, panelami podłogowymi, częściowo wyposażoną kuchnią, pomalowanymi ścianami. Łazienka wyposażona jest w kabinę prysznicową, wc oraz umywalkę. Każde mieszkanie jest wyposażone w indywidualne ogrzewanie gazowe. Stawka czynszu zależna będzie od lokalizacji mieszkania i będzie wynosiła od 11 zł do 12 zł/m². W Siedleminie będzie to 385 zł za mniejsze mieszkanie i 605 zł na mieszkanie o większym metrażu.

Do realizacji inwestycji budowy mieszkań w Jarocinie została powołana Spółka Celowa, której wspólnikami są: Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. oraz Fundusz Municypalny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych.Zgodnie z podpisaną w listopadzie 2016 r. umową inwestycyjną do powołanej spółki celowej Projekt Municypalny Jarocin 1 Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie strona samorządowa wniosła nieruchomości gruntowe, na których realizowana jest budowa, a z kolei Fundusz Municypalny FIZ AN, zarządzany przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych BGK (obecnie BGK Nieruchomości), który jest inwestorem finansowym, wniesie do spółki środki pieniężne w wysokości blisko 50 mln zł. Prace budowlane realizują trzy firmy: Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe Stanisław Hadrzyński z siedzibą w Kotlinie (ul. Leszczyce), Agrobex Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (ul. Siedlemińska – I etap, oraz Siedlemin) oraz Family House Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (ul. Siedlemińska – II etap).

 

Siedlemin

Od tygodnia blisko sto rodzin poznaje swoje nowe miejsce zamieszkania w Siedleminie. Na ten moment czekali z utęsknieniem od roku. Dziś już wiedzą, że marzenia się spełniają. Piękne, spokojne osiedle, w pobliżu szkoły, przedszkola i obiektów sportowo-rekreacyjnych. Teren wokół budynków estetycznie zagospodarowany: z zielenią, parkingami, drogami wewnętrznymi i oświetleniem. Blisko do kościoła…

 

Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina:

Budownictwo mieszkaniowe jest motorem rozwoju naszej gminy. Nie ma tu przypadkowości tylko racjonalne, wielkopolskie myślenie, żeby jak najlepiej i jak najefektywniej wybudować mieszkania. Duże podziękowania należą się prezesowi JTBS i całej załodze, która przez ostatnie lata pracowała nad tym projektem. To, że nam się udało, to także zasługa dobrej współpracy z instytucjami rządowymi, które stworzyły odpowiednie warunki do realizacji tak potrzebnych inwestycji.Kiedy szliśmy do wyborów obiecaliśmy budowę mieszkań czynszowych. Wpisaliśmy się z naszą propozycją w Program Mieszkanie Plus realizowany przez rząd. Dotrzymaliśmy obietnicy. Jarocin, jako pierwsze miasto w Polsce przekazuje klucze lokatorom do nowych domów. Serce rośnie!

 

 

Jerzy Wolski, prezes JTBS: 

Naszym priorytetem było dotrzymanie terminów, ale też pilnowaliśmy jakości usług. Zależało nam przede wszystkim na tym, by lokatorzy otrzymali mieszkania w dobrym standardzie i dobrej jakości. Tutaj można się wprowadzać już dziś. Wystarczy tylko wyposażyć mieszkanie w meble i rodzina ma swój przytulny kąt.

 


stawki czynszu lokali wybudowanych na terenie gminy Jarocin w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”

mieszkanie 35 m2

wysokość czynszu

– 385 zł w Siedleminie  

– 420 zł w Jarocinie

 

mieszkanie 55 m2

wysokość czynszu

– 605 zł w Siedleminie

– 660 zł w Jarocinie