Ponad 200 osób w nowych mieszkaniach w Potarzycy

Zakończona została budowa dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Noskowskiej w Potarzycy. Inwestycja stanowi kolejny etap budowy mieszkań czynszowych w gminie Jarocin i realizowana jest przez Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z o.o.

Przy ul. Noskowskiej w Potarzycy wybudowane zostały dwa budynki w podobnej architekturze, jak w przypadku wybudowanych wcześniej mieszkań czynszowych zlokalizowanych w Siedleminie oraz w Jarocinie przy ulicy: Siedlemińskiej i Leszczyce.

W ramach inwestycji prowadzonej od października 2020 roku powstało łącznie 78 nowych lokali mieszkalnych, na które składają się dwu- i trzypokojowe lokale o powierzchni 35 m2 lub 55 m2, wykończone „pod klucz”. Lokale mieszkalne zlokalizowane na parterze budynków posiadają zabudowane tarasy. Wykonana zostanie także instalacja fotowoltaiczna na cele administracyjne, aby obniżyć koszty energii elektrycznej w częściach wspólnych budynków.

Lokalizacja mieszkań została wybrana właśnie w tym miejscu ze względu na sąsiadujące przedszkole i szkołę – placówka jest wyjątkowa z uwagi na znajdujące się w niej planetarium. Teraz będą mogły do niej uczęszczać również dzieci mieszkające na nowym osiedlu. Obecnie rodziny, którym przyznano mieszkania, zaczynają się wprowadzać do nowych lokali. W prezencie od generalnego wykonawcy firmy Investic sp. z o.o. najemcy otrzymali vouchery o wartości 200 zł i 150 zł (kwota zależna od powierzchni mieszkania). Mogą zrealizować je na zakup farby w celu pomalowania swoich lokali na wybrany przez siebie kolor (ściany standardowo są białe).

Około 37 % stanowią najemcy spoza gminy Jarocin. Wprowadziły się tu również dwie rodziny z Argentyny (trzecia podpisuje umowę w najbliższym czasie). Jedna, która wkrótce zamieszka, wraca z Wielkiej Brytanii, kolejna pochodzi z Ukrainy. Łącznie w nowych mieszkaniach zamieszka ponad 200 osób, w tym około 75 dzieci.

Koszt realizacji inwestycji opiewa na ok. 14,2 mln zł. Ok. 2,5 mln zł z tej kwoty stanowi grant przyznany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który gmina Jarocin pozyskała w ramach programu bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa z Funduszu Dopłat, a ok. 1,4 mln zł stanowi wsparcie ze środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Pozostałe środki na realizację inwestycji pochodzą z preferencyjnego kredytu udzielonego przez BGK (program Społecznego Budownictwa Czynszowego) i częściowo ze środków własnych JTBS.