O „Mieszkaniu+” z wielkopolskimi samorządowcami

Seminarium „Tworzenie gminnego zasobu mieszkaniowego w świetle najnowszych przepisów prawa” odbyło się 16 marca w Poznaniu. Dyskusja dotyczyła tzw. specustawy mieszkaniowej oraz programu „Mieszkanie+”. O budowie 366 mieszkań czynszowych w gminie Jarocin w ramach rządowego programu mówił burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

W seminarium uczestniczyli także przedstawiciele BGK Nieruchomości S.A., którzy przedstawili stopień realizacji Programu „Mieszkania+”, przewidywane działania naprawcze, zasady udziału oraz alternatywne rozwiązania. O zaletach i wadach, z punktu widzenia samorządu posiada program, mówił burmistrz Adam Pawlicki. – Mamy się czym chwalić, bo od samego początku jesteśmy liderem przedsięwzięcia. Nie zwalniamy tempa i jako pierwsi oddamy lokale do użytku – podkreśla włodarz gminy.

Jarocin był pierwszym w Polsce samorządem, który już w grudniu 2016 roku  fizycznie rozpoczął prace budowlane w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Przez cały czas pozostaje jego liderem, ponieważ jako pierwszy odda lokale do użytku.

Klucze do pierwszych 96 mieszkań w Siedleminie zostaną przekazane najemcom w drugiej połowie kwietnia. Kolejne 120 mieszkań, powstających w ramach pierwszego etapu prac przy ul. Siedlemińskiej, w będzie gotowych połowie maja, a pod koniec czerwca – 42 mieszkania przy ul. Leszczyce. Z końcem grudnia zakończą się także prace w ramach drugiego etapu inwestycji przy ul. Siedlemińskiej, gdzie powstaje 108 mieszkań.

W sumie w budowie jest 366 mieszkań czynszowych. We wszystkich tych miejscach w szybkim tempie w jarociński krajobraz wpisują się rosnące w górę, piękne szeregowce, a w nich dwu- i trzypokojowe mieszkania dla rodzin z terenu gminy Jarocin. Lokale o metrażach 36 m2 i  55 m2 zostaną wykończone „pod klucz”. Stawki czynszu wyniosą od 11 do 12 zł/m2. Każdy lokal będzie miał indywidualne ogrzewanie. Również liczniki na wodę i prąd będą oddzielne, co lokatorom umożliwi samodzielne rozliczanie się za media. 

W seminarium „Tworzenie gminnego zasobu mieszkaniowego w świetle najnowszych przepisów prawa”, którego organizatorem było Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, wzięło udział ponad 40 samorządowców z całej Wielkopolski.