Kolejne mieszkania w gminie

Pod koniec kwietnia przyszłego roku, przy ul. Siedlemińskiej w Jarocinie, mają zostać oddane do użytku kolejne mieszkania czynszowe realizowane w ramach programu „Mieszkanie Plus”. Nie koniec na tym. Plany JTBS-u sięgają budowy mieszkań w Potarzycy i Łuszczanowie.

Jak pamiętamy, latem ubiegłego roku poznańska firma Family House, z dnia na dzień opuściła realizowaną przy ul. Siedlemińskiej w Jarocinie, budowę 108 mieszkań czynszowych, pozostawiając niesmak współpracy i dwa budynki w stanie surowym.

Po przeprowadzeniu procedury wyłonienia kolejnego wykonawcy, prace zostały wznowione. Obecnie mieszkania buduje konsorcjum firm: Investic Sp. zo.o., Pphu Dorja, Vector S.C. z Goliny. – Jesteśmy już po wykonaniu prac podziemnych. Dodatkowo została wykonana izolacja fundamentów. W tej chwili trwają prace związane z elewacją i ociepleniem. Za moment pojawią się dekarze, którzy będą kłaść dachy, tak, żeby jeszcze przed zimą, budynki były całkowicie przykryte – informuje Jerzy Wolski, prezes JTBS.

Mieszkania budowane są w ramach programu „Mieszkanie Plus”. Przypomnijmy, że wcześniej w ramach rządowego programu, przy ul. Siedlemińskiej wybudowanych zostało 120 mieszkań czynszowych. Kolejne 96 powstało w Siedleminie, a 42 w Jarocinie, przy ul. Leszczyce.  Teraz dołączy do nich 108 mieszkań czynszowych przy ul. Siedlemińskiej. Ich standard będzie dokładnie taki sam, jak w mieszkaniach, które powstały w poprzednich lokalizacjach. Na parterze i na piętrze budynku zlokalizowane zostaną mieszkania o powierzchni 55m2, składające się w dwóch sypialni, aneksu kuchennego z salonem oraz łazienki. Na poddaszu zlokalizowane będą mieszkania o powierzchni 35m2, w których znajdzie się sypialnia, salon z aneksem kuchennym oraz łazienką. Mieszkania mają być gotowe z końcem kwietnia przyszłego roku.

Na specjalnej konferencji prasowej, zwołanej przez burmistrza Jarocina Adama Pawlickiego i prezesa Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego – Jerzego Wolskiego, dziennikarze mogli zauważyć postęp prac, po przejęciu placu budowy przez konsorcjum miejscowych firm. – Cieszę się, że lokalne firmy będą wykonywały to zadanie. Po pierwsze dają pracę naszym mieszkańcom, a po drugie nasi przedsiębiorcy lepiej podchodzą do robót, bo wiedzą, że codziennie będą mijać się z tym osiedlem i z tymi, którzy je budowali. Zawsze jest do nich łatwiejszy dostęp. Myślę, że wyjdzie to dla dobra tego projektu i mieszkańców, którzy będą tu mieszkać – mówił podczas konferencji burmistrz Adam Pawlicki.

Radny powiatowy Mateusz Walczak zapewnił, że „wraz z radnymi Stowarzyszenia Ziemia Jarocińska” będzie naciskać na władze powiatu jarocińskiego, żeby dokonały przebudowy chodnika na ulicy Siedlemińskiej, który znacznie zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców, a szczególnie dzieci”.

Budowa 108 mieszkań przy ul. Siedlemińskiej to ostatni etap projektu realizowanego w ramach budowy 366 mieszkań czynszowych w gminie Jarocin, projektu wartego 50 milionów zł.  – To największy projekt, który jest realizowany teraz w Polsce – podkreślał burmistrz Pawlicki. –Ten projekt dał impuls prywatnym inwestorom, którzy wokół budują mnóstwo mieszkań na terenie naszej gminy. To powoduje, że Jarocin się rzeczywiście rozwija, a mieszkańcy mogą mieszkań w komfortowych warunkach – dodał burmistrz.

Konferencja była doskonałą okazją, by poinformować o kolejnych planach inwestycyjnych spółki. Sięgają one budowy następnych mieszkań czynszowych.  – Jeszcze w tej kadencji zamierzamy wybudować podobne  mieszkania, według tego samego projektu, w dwóch lokalizacjach. W Potarzycy ma powstać ok. 78 mieszkań, a w Łuszczanowie 90. We wrześniu składamy dwa wnioski do Banku Gospodarstwa Krajowego na finansowanie Potarzycy. Myślę, że prace w Potarzycy ruszą w przyszłym roku na wiosnę – poinformował prezes Jerzy Wolski.