Przed dwoma laty w Siedleminie świętowaliśmy oficjalne otwarcie pierwszego w Polsce osiedla, które powstało w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Dziś projekt budowy 366 mieszkań czynszowych w Gminie Jarocin dobiegł do finału. W ostatnim etapie projektu klucze do nowych mieszkań otrzymuje 108 rodzin.
Dziś dobyło się oficjalne oddanie do użytku nowych mieszkań. – Finalizujemy realizację projektu wartego 50 mln zł! Jarocin od samego początku był liderem programu „Mieszkanie Plus”. Dzięki świetnej współpracy instytucji rządowej i Gminy Jarocin udało się wybudować 366 mieszkań w dobrej cenie. Postawiliśmy sobie cel: wybudować mieszkania w dobrej jakości i w świetnej cenie. I to nam się udało! – powiedział burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. Wraz z podpisaniem pierwszej umowy i przekazaniem kluczy państwu Kindze i Maciejowi Gorzelańczykom, w niebo pofrunęło 366 balonów symbolizujących 366 mieszkań wybudowanych w ramach jarocińsko-rządowego projektu mieszkaniowego.
Dwa lata temu Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego przekazało lokatorom 96 mieszkań wybudowanych w ramach programu „Mieszkanie Plus”. Pierwsze w Polsce lokale zrealizowane w ramach rządowego programu można było od zaraz zasiedlić, ponieważ zostały wyposażone „pod klucz”. Dwu- i trzypokojowe lokale, o powierzchni 36 m2 lub 55 m2 miały wymalowane ściany, a na podłogach położone zostały płytki i panele. Kuchnia i łazienka zostały częściowo wyposażone, m.in. w kuchenkę gazową i pełną armaturę. Praktycznie brakowało tylko mebli. Każde mieszkanie wyposażono w indywidualne ogrzewanie gazowe.
Po 24 miesiącach, bliźniaczych mieszkań wybudowanych w gminie Jarocin w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus” jest znacznie więcej. Po Siedleminie, kolejne osiedle powstało w Jarocinie przy ul. Siedlemińskiej. W pierwszym etapie klucze do mieszkań odebrało 120 rodzin. Od dziś przekazywane są klucze do kolejnych 108 lokali wybudowanych w ramach II etapu inwestycji. Trzecie – najmniejsze osiedle z 42 mieszkaniami – powstało przy ul. Leszczyce w Jarocinie. – 366 lokali i blisko 1100 mieszkańców, z czego ponad 400 to dzieci w wieku szkolnym. Aż 40 procent mieszkających tu ludzi zamieszkiwało wcześniej poza gminą Jarocin, to pokazuje, że jesteśmy otwarci dla wszystkich – podkreśla Jerzy Wolski, prezes JTBS.
Nowe osiedla z mieszkaniami czynszowymi, które pojawiły się w Gminie Jarocin wraz z realizacją rządowego projektu to największy, ale nie jedyny element rozwoju mieszkalnictwa w Gminie Jarocin. W ciągu 4-5 lat jarociński samorząd wybudował łącznie 471 mieszkań m.in. czynszowych, komunalnych, socjalnych i chronionych. Przedsięwzięcie pobudziło też budowę mieszkań finansowanych przez prywatnych przedsiębiorców. Tylko przy ul. Siedlemińskiej, z prywatnej inicjatywy powstało osiedle, na którym wybudowano 140 mieszkań.
W planach są kolejne mieszkania. Pierwsze mają powstać w Potarzycy. Ich budowa jest potrzebna także po to, by ułatwić funkcjonowanie szkoły, która z uwagi na małą liczbę uczniów, małą subwencję nie jest rentowna. To kolejny atut budowy mieszkań, który rozwiązuje jednocześnie kilka problemów związanych z funkcjonowaniem gminy. – Nie musimy budować szkół, przedszkoli na nowych osiedlach, gdyż wykorzystujemy te zasoby, które mamy, a to też obniża koszty funkcjonowania i budowy nowych osiedli mieszkaniowych – podkreśla burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.
Przede wszystkim jednak dzięki rozwojowi mieszkalnictwa – w Jarocinie, jako jednym z nielicznych miast w Wielkopolsce, rośnie liczba mieszkańców! I to jest dobra prognoza na przyszłość!