Jarocin oddał pierwsze „Mieszkania Plus”

Dziś w Siedleminie oficjalnie otwarte zostało pierwsze w Polsce osiedle wybudowane w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”. W samo południe uroczyście wręczono pierwsze klucze do wymarzonych mieszkań. – To jedna z największych inwestycji, jaką realizujemy, ale też najważniejsza, bo inwestujemy w mieszkańców. Stwarzamy im możliwość lepszego życia w naszej gminie – z zadowoleniem przyznaje burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

Od tygodnia blisko sto rodzin poznaje swoje nowe miejsce zamieszkania w Siedleminie. Na ten moment czekali z utęsknieniem od dawna. Dziś już wiedzą, że marzenia się spełniają. Piękne, spokojne osiedle, w pobliżu szkoły, przedszkola i obiektów sportowo-rekreacyjnych. Teren wokół budynków estetycznie zagospodarowany: z zielenią, parkingami, drogami wewnętrznymi i oświetleniem.

Dziś nowi mieszkańcy Siedlemina świętowali oficjalne otwarcie osiedla. Podczas uroczystości  pierwsze w Polsce klucze do „Mieszkań Plus” odebrały dwie rodziny: jedna – od lat mieszka w Polsce, druga, właśnie do kraju wraca, wraca do nowego mieszkania w Siedleminie. Oficjalne otwarcie osiedla przypieczętowano przecięciem wstęgi i poświęceniem nowych domów przez Biskupa Kaliskiego Edwarda Janiaka.  Święto Siedlemina zakończył festyn zorganizowany przy miejscowej szkole.

Przypomnijmy, że Jarocin był jednym z pierwszych w Polsce samorządem, który już w grudniu 2016 roku  rozpoczął prace budowlane w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”.  W ślad za tym na terenie gminy, w trzech lokalizacjach, powstaje 366 mieszkań. Wszystkie mieszkania oddane zostaną do użytku jeszcze w tym roku. W Jarocinie na ul. Leszczyce wykańczane są  42 mieszkania, na ul. Siedlemińskiej praktycznie gotowych jest 120 mieszkań, a kolejne 108 jest w budowie. W Siedleminie, nieopodal Jarocina, właśnie oddano do użytku 96 lokali. –Od samego początku realizacji projektu, zainteresowanie mieszkaniami było ogromne. Codziennie odwiedzało nas kilkadziesiąt osób– mówi Jerzy Wolski, prezes Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W ciągu ośmiu miesięcy złożono 650 podań. O mieszkania mogły się starać rodziny, które nie miały prawnego tytułu do innego lokalu mieszkalnego w Jarocinie i musiały spełnić kryteria ekonomiczne, umożliwiające terminowe opłacanie czynszu. Preferowane były  rodziny z dziećmi. –Ciekawostką jest to, że wnioski składali nie tylko mieszkańcy gminy Jarocin, ale i mieszkańcy sąsiednich gmin, a nawet sąsiednich województw. Kilka wniosków wpłynęło m.in. od Polaków, którzy wracają z Wielkiej Brytanii, USA a również z Hiszpanii do kraju– informuje prezes Wolski.

Wszystkie rodziny, które biorą udział w projekcie otrzymują bądź wkrótce otrzymają mieszkania 2-3 pokojowe, o powierzchni 36 m2lub 55 m2wykończone pod klucz: ze stolarką okienną, panelami podłogowymi, częściowo wyposażoną kuchnią, pomalowanymi ścianami. Łazienka wyposażona jest w pełną armaturę. Każde mieszkanie jest wyposażone w indywidualne ogrzewanie gazowe. Stawka czynszu zależna będzie od lokalizacji mieszkania i będzie wynosiła od 11 zł do 12 zł/m². W Siedleminie będzie to 385 zł za mniejsze mieszkanie i 605 zł na mieszkanie o większym metrażu.

Prace budowlane realizują trzy firmy:Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe Stanisław Hadrzyński z siedzibą w Kotlinie (ul. Leszczyce), Agrobex Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (ul. Siedlemińska – I etap, oraz Siedlemin) oraz Family House Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (ul. Siedlemińska – II etap).

Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina:

Cieszę się, że udało się doprowadzić do finalizacji pierwszego etapu. W tym roku oddamy łącznie 366 mieszkań. Nie byłoby tego dnia, tej radości, gdyby nie praca wielu firm, instytucji. Jeden człowiek może niewiele zrobić, ale wielu ludzi, może zrobić wiele. Tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu serdecznie dziękuję.  

Dzięki świetnej współpracy instytucji rządowej, jaką jest BGK Nieruchomości i Gminy Jarocin udało się te mieszkania wybudować w dobrej cenie: 2,5 tys. zł za m2 lokalu wykończonego „pod klucz”. To pozwoliło nam na to, że mogliśmy zaproponować lokatorom bardzo atrakcyjny czynsz: 605 zł za 55 m2. Postawiliśmy sobie cel: wybudować  mieszkania w dobrej jakości i w świetnej cenie. I to nam się udało! Mam nadzieję, że w kolejnych lokalizacjach w Jarocinie uda się tak samo dobrze, jak i w całej Polsce, czego życzę wszystkim gminom realizującym rządowy program „Mieszkanie Plus”.

Jerzy Wolski, prezes JTBS: 

Pamiętam, jak pewnego dnia przyjechał do mnie do gabinetu burmistrz Adam Pawlicki i powiedział: panie prezesie będziemy budować mieszkania czynszowe. Mówię – OK, możemy budować.  200! – dodał burmistrz. Powiedziałem – OK… ale, kiedy na drugi dzień w radio usłyszałem, że będziemy budować 400 mieszkań, nie 200, trochę się przeraziłem. Dziś wiem, że plan się udał – w tym roku oddamy do użytku 366 lokali. Naszym priorytetem było dotrzymanie terminów, ale też pilnowaliśmy jakości usług. Zależało nam przede wszystkim na tym, by lokatorzy otrzymali mieszkania w dobrym standardzie i dobrej jakości. Tutaj można się wprowadzać już dziś. Wystarczy tylko wyposażyć mieszkanie w meble i rodzina ma swój przytulny kąt.